Szent László nyomában

A Vasvári Általános Iskolások a Határtalanul-pályázat keretében a Szent László nyomában című kiránduláson vettek részt. Célunk a történelmi és irodalmi emlékek megtekintése, az erdélyi tájak bejárása, a hozzájuk fűződő legendák felelevenítése, az ott élő emberek sorsának megismerése, egyszóval a nemzeti összetartozás megtapasztalása volt.

A kirándulást megelőzték az előkészítő tanórák, melyeken a technikai tudnivalók mellett főleg az útitervünk szerinti települések, az ott élő emberek történelmének megismertetése volt. Az aulánkban felragasztott jelenlegi és a nagyMagyarország határvonala segített az arányok megismerésében, az összefüggések megértésében.

Az előkészítő óra során a tanulókkal megismertettük a Magyarország határain túl élő magyarság történetét, helyzetét, létszámát, az államhatáron kívüli elhelyezkedés történelmi okait. Térkép segítségével végignéztük a kirándulás helyszíneit. Megbeszéltük a kirándulás részletes programját, kiosztottuk a feladatokat a diákoknak, megalakítottuk a csoportokat. Megismerkedtettük a diákokat a toleráns és kooperatív viselkedés és az autóbuszos utazás alapszabályaival.

1.nap Hosszú utazás (Bihar megye székhelyéig, Nagyváradig) után kezdtük Erdéllyel való ismerkedésünket.  A „Körös-parti Párizs”-ban Ady nyomába szegődve bepillantást nyerhettünk a 20. század elejének pezsgő kávéházi kultúrájába, abba a korszakba, amikor Nagyvárad a „Kelet Párizsa” volt. Ismerkedtünk Ady és Léda legendás kapcsolatával, a gyönyörű, szecessziós épületekkel és természetesen megtekintésre került a Székesegyház is, amelyet Szent László király emlékére szenteltek fel, akihez Erdélyben szintén számos legenda kötődik. Folytattuk utazásunkat és a Rézhegység leghíresebb pontján, a Királyhágón áthaladva megérkeztünk a történelmi Erdély területére, az Erdélyi Medencébe. Szállásunk egy magyarfenesi csodálatos panzióban volt.

2. nap reggeli után Kolozs megye székhelyével, Kolozsvárral ismerkedtünk. A fő tér környéki sétánk során megtekintettük a székesegyházat, Mátyás király híres lovasszobrát és Mátyás király szülőházát is. Mátyás király legendás alakjához fűződő történetek közül  ezek közül elevenítettünk fel néhányat.  Nem hiányozhatott a programból a híres Házsongárdi temető sem, ahol egy rövid séta során felkerestünk erdélyi hírességeket végső nyughelyükön (pl. Apáczai Csere János, Reményik Sándor, Szenczi Molnár Albert, Szilágyi Domokos).  Kolozsvárról Tordára vezetett az útunk, hogy végigjárjuk a híres Tordai-hasadékot, felidézve a Szent Lászlóról szóló legendákat is, amelyek különösen fontos szerepet játszanak a helyiek hagyományaiban. Ez a programelem vált a gyerekek kedvencévé, hiszen a változatos felszíni formákon való haladás nagy kihívást jelentett mindannyiunk számára, így igazi csapatépítéssé alakult a „séta”. A nap második felében a várva várt tordai sóbánya következett, melyet a közelmúltban a világ 25 leghihetetlenebb látványossága közé választottak. A föld alatt nemcsak a természet páratlan só-csodáival, de óriáskerékkel, csónakázótóval, fürdésre alkalmas barlangi sóstavakkal is bír. A vasvári gyerekek „Tüdőszűrő napnak” nevezték el ezt a napot, hiszen érezhető volt a barlang gyógyító levegőjének hatása. Szállásunk Nyárádszeredán volt, egy igazi családi panzióban, ahol finom meleg vacsorával vártak minket.

3. nap reggeli után útnak indultunk, s a Székelyföld legendás területeit kerestük fel. Marosvásárhely a magyarság szép és látnivalókban rendkívül gazdag városa, mely számos magyar vonatkozással bír. A Bolyaik, a szecesszió és a virágok városa nevezetes a Kultúrpalotáról is, amelynek festett üvegablakai nemcsak híres magyar politikusokat és művészeket ábrázolnak (köztük Jókait, Kossuthot, Petőfit, Liszt Ferencet), hanem székely népballadákból vett jeleneteket is. Marosvásárhelyen töltötte a legenda szerint utolsó éjszakáját Petőfi, mielőtt elindult volna a számára végzetes fehéregyházi csatába. Ámulattal néztük az ortodox templom belső világát, gyönyörködtünk a csodás festményekben. Segesvárról mindannyian hallottunk már az irodalom órákon Petőfi halálával kapcsolatban, de nem tudtuk, hogy milyen csodálatos, történelmi emlékekben gazdag Segesvár Citadellaként is ismert óvárosa, melyet erődített falak és tornyok vesznek körül, s hogy itt lakott a hírhedt Drakula gróf családja is. A vasvári gyerekek sétáltak a keskeny, kanyargós utcákon, kipróbálták, hogy milyen kihívást jelent a sok-sok lépcsőből álló fedett lépcsősoron haladva eljutni az iskolába. A következő állomásunk Erdőszentgyörgy volt, s megismerkedtünk Rhédey Claudia grófnő történetével, aki II. Erzsébet angol királynő apai  ükanyja, volt. Erre a településre rendszeresen ellátogat III. Károly király is. Bözödújfaluról, az elárasztott faluról már sokat hallottunk, mégis döbbenetes volt a hatalmas víztározó látványa, mely egy egész falu életét temette maga alá. A tartalmas nap végén nemcsak finom vacsorával és szép szobákkal várt minket Nyárádszereda, hanem a gyerekeknek annyira fontos focipályával is. Nemcsak focistáink, hanem az egész évfolyam és a kísérőtanárok is pályára léptek, hogy a sok utazás, rengeteg megszerzett információ után, megszabaduljanak a feszültségtől. Este forró teával, kártyapartival relaxáltak a gyerekek, s a napot elnevezték „gyógyító napnak”.

4. nap Szovátára utaztunk, amelynek fő nevezetessége a Medve-tó. Ez egy sókarszton létrejött heliotermikus tó, amely 1875-ben keletkezett. Alakja kiterített medvebőrre hasonlít, innen származik a neve. Sétáltunk a tó partján és felkerestük a híres „sóhegyet” is, s pihenőnk alatt felelevenítettük a tó keletkezésének legendáját. Sok fényképet készítettünk a monarchia korabeli villákról, mindenki választott magának kedvencet. A híres fazekasok falujában, Korondon mindenki kedvére válogathatott a kézműves termékek között, hogy szép ajándékokkal térjenek majd haza. Farkaslakán megkoszorúztuk Tamási Áron síremlékét, elképzeltük Ábelt, a rengetegben, s talán mindannyian megértettük az író szavait: “ Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne.“

A gyerekek számára ismerősnek tűnt Székelyudvarhely neve egyik kedvenc videósuk szülőhelyeként, most azonban megismerkedtek a város gazdag történelmével, kultúrájával is. Az Emlékezet parkja a város központjában található: 13 magyar király, író és más híres ember szobrát tekintettük meg, s közülük sokak neve ismerős volt történelem és irodalom órákról. A csíksomlyói kegytemplomnál zártuk a programunkat, az idegenvezető értékelte a gyerekek részvételét a programban, s kiválónak minősítette azt.

Utolsó szállásunkra, Csíkszeredára testileg és lelkileg felfrissülve érkeztünk.

5. nap: Csíkszeredáról indultunk haza, elhaladtunk a Fogarasi-havasok lábánál, Nagyszebennél, Dévánál felidéztük Kőmíves Kelemenné történetét, Aradnál a vértanúkra emlékeztünk, s Nagylaknál átléptük a határt. Több mint ezer kilométer után, sok-sok élménnyel gazdagodva éjfélkor hazaértünk.

A kirándulást követően az értékelő órákon a diákok által elkészített prezentációkat megnéztük, értékelték egymás munkáit, összegeztük a látottakat és hallottakat. A diákok elmondták benyomásaikat a határon túli területekről, az ott élő lakosság életéről és helyzetéről. Az elkészített fotókból készítettünk egy gyűjteményt, amelyet közösen végig nézve újra átélhettük a megszerzett élményeket.

Az elkészített prezentációkat a Nemzeti Összetartozás napja utáni hétfőn megtekintette az iskola diáksága is.